Asma Kat Nedir?

Çelik yapılar, betonarme yapılar ve ahşap yapılarda tavan yüksekliği 2 kat yapılabilecek kadar yüksek imal edilen yapıları ortadan veya istenilen ölçüden statik hesapları yapılarak yapı malzemeleri yardımıyla bölünmesine denir. Asma katın diğer adı da çekme kattır. Çelik sektöründe çekme kat terimi daha yoğun kullanılmaktadır.

Asma Kat  Çeşitleri Nelerdir?

Asma katlar çelik, betonarme ve ahşaptan yapılabilmektedir.

Ahşap Çekme Kat Nedir?

Ahşap malzemeler kullanılarak yapının belirlenen yükseklikten bölünmesine denir.

Betonarme Çekme Kat Nedir?

Ahşap kalıplar yardımıyla betonarme malzemeler kullanılarak yapının belirlenen yükseklikten bölünmesine denir.

Çelik Asma Kat Nedir?

Çelik konstrüksiyon yapı malzemeleri kullanılarak yapının belirlenen yükseklikten yatay şekilde bölünmesine denir. Firmamız asma kat çelik işleri ve kaplaması konusunda uzman ekibiyle sorunsuz çalışmaktadır.

Çelik Asma Kat Nerelerde Kullanılır?

Çelik asma katlar genel olarak tüm yapı sektöründe kullanılmaktadır.

Bunlardan bazıları; Çelik konstrüksiyon yapılar, betonarme binalar, prefabrik yapılar, çelik binalar gibi birçok alanda rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Çelik Asma Kat Avantajları

Çelik konstrüksiyon malzemesi diğer yapı malzemelerine göre birçok avantaj sağlamaktadır.

Bu avantajların bazıları şunlardır;

 • Asma katlar alan sorunu yaşayan firmalar için ekstra kullanım alanı sağlamaktadır.
 • Çelik asma katlar her zaman statiği en kolay yapılabilen asma kat çeşitlerindendir.
 • Asma katlar, çelik çekme kattan imal edildiğinde istenilen açıklıklar alt kattaki kullanım alanını kısıtlamamak için statik hesapları yapılarak tasarım yapılabilmektedir. TM Önder Çelik firması istenildiği taktirde çelik çekme kat veya asma kat işlerinizde işin tarafımıza verilmesi halinde ücretsiz tasarım yapılmaktadır.
 • Çekme kat yapılan zemine trapez sac üzeri çesan serilip son katman olarak betonarme yapılabilmektedir. Bu durumda işverene mevcut kat tabliyesiyle aynı görünüm vermektedir.
 • Betonarme ve ahşap asma katlara oranla çelik asma katlar daha sağlam ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir.
 • Çelik asma katlar da her zaman geri dönüşümü yapılabilen yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Bu asma kat işinde her zaman çelik yapı malzemesi kullanıldığı için bu tür çelik malzemeleri geri dönüşüm rahatlıkla yapılabilmektedir.
 • Çekme katların çelikten yapılması işverene zamandan kazanç sağlamaktadır.

Asma Kat Fiyatı Hesaplama

Yapılacak asma kat çeşitlerine göre fiyatlar değişmektedir.

Asma kat fiyatları betonarme, ahşap ve çelik olarak hesaplanır.

Kısa alanlarda ahşap veya betonarme, uzun ve geniş alanlarda çelik tercih edilir. Bu tercihler asma kat fiyatlarını etkilemektedir. Geri dönüşümlü olması ve istenilen mesafeleri kolon kullanmadan geçilebilmesi çelik asma katı bir adım daha ön plana çıkarmaktadır.

Çelik asma katların fiyatlarını hesaplarken işverenin kullanım amacına göre ölçülendirme  ve malzeme seçimi yapılır. Malzeme seçiminden sonra İşverene teklif ve ilgili teknik detaylar sunulur.

Çekme Katlar Nasıl Yapılır?

Çekme kat işiyle ilgili işverene ilgili teklif ve teknik detay sunumlarından sonra sözleşmeler yapılır.

İşveren ilk ödemeyi yaptıktan sonra çekme kat yapılacak alanın hassas şekilde ölçüsü alınır.

Hassas ölçü işleminin ardından çelik konstrüksiyon malzeme listesi çıkarılır.

Malzeme siparişi verilen çekme kat işi atölyeye nakliye edilir.

Atölyeye gelen malzemelerin çelik imalatına başlanır.

İmalat projesi çıkan çelik çekme kat işini gerekli önlemler alındıktan sonra hassas şekilde imalatı sonlandırılır.

İmalatı biten asma kat çeliği boya işleminin ardından şantiye sahasına nakliye edilir.

Nakliye edilen çelik konstrüksiyon çekme kat malzemelerini projede belirtildiği gibi dağılım yapılır.

Dağılım yapılan çekme kat malzemeleri gerekli iş güvenliği önlemleri alındıktan  sonra çelik konstrüksiyon montaj işine başlanır.

Öncelikle çelik kolonlar sonrasında ana taşıyıcı kirişler civatalar yardımıyla monte edilir. Ara kayıtlar ve rüzgar bağlantılarının montajları yapılarak çelme katın çelik konstrüksiyon montajı tamamlanmış olur.

Asma Kat Nasıl Kaplanır?

Asma kat kaplama şekilleri çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

Ahşap çekme katlar da ana taşıyıcıların üzerine ahşap malzemeler çivi veya vidalar yardımıyla monte edilerek kaplama yapılır.

Betonarme çekme katlarda öncelikle keresteden kalıp yapılır. Bu kalıbın üzerine çesan serilir bunların üzerine de beton dökülür sonrasında kullanım amacına göre sertleştirici dökülerek betonun kuruması beklenir.

Çelik çekme kat kaplamalarında çelik konstrüksiyon üzerine trapez sac kaplama yapılır ve yanlara kenar saclarla beton için set oluşturulur. Trapez sac kaplamasının ardından zemine çesan serilir. Sonrasında yapılan bu kaplamanın üzerine beton dökülür kullanım amacına göre de sertleştirici yapı malzemesiyle beton yüzeyinin daha sert olması sağlanır.

Çelik çekme katlarda diğer kaplama çeşitleri de betopan ve plywood malzemeleriyle yapılır. Betopan malzemesi vidalar yardımıyla çelik kondiksiyon çekme kat üzerine monte edilir. Plywood malzemesi de aynı şekilde vidalar yardımıyla çelik çekme kat üzerine monte edilir.

Asma Kat Firmaları Nasıl Seçilir?

 • Çekme katlar için statik hesaplama çok önemlidir. Statik hesaplama ve proje çizimi yapamayan çekme kat firmaları tercih edilmesi işveren açısından büyük riskler oluşturmaktadır.
 • Asma kat firmaları mesleki yeterlilik belgeleri olan firmalardan seçilmelidir.
 • Çekme kat firmalarının iş teslim sürelerine bakılmalıdır.
 • İşverenler tekliflerini hazırlarken tüm malzeme detaylarını paylaşan çelik yapı  firmalarından seçmelidir. İşverenler kullanılan malzemeleri kıyaslayarak çekme kat firmaları arasında kıyaslama yapabilir. Malzemeleri detaylarıyla belirtmeyen çelik konstrüksiyon firmaları işverenler açısından risk oluşturmaktadır.
 • Asma kat firmaları tekliflerinde ödeme şekillerini belirtmelidir.
 • Çelik yapı firmaları yapılan işlerde işverene garanti vermelidir. TM Önder Çeliğe verdiğiniz işlerinizde firmamızın tercih ettiği malzemelerin kullanılması halinde tüm asma kat ve çelik yapı işleriniz de 5-10 yıl garanti vermektedir.

Asma Kat  Çeliği ve Kaplama İşi İçin Karaboğa Demir Doğrama

Yukarıda belirttiğimiz gibi asma kat (çekme kat) işlerinde dikkat edilmesi gereken birçok kriter mevcuttur.

 • Çelik çekme kat
 • Çekme kat kaplamaları
 • Çekme kat trapez sac kaplaması
 • Çelik konstrüksiyon asma katlar
 • Asma kat tadilatları
 • Çelik asma katlar
 • Çelik yapılar
 • Çelik konstrüksiyon işleri
 • Çelik çatı ve izolasyonları
 • Çelik Sundurmalar

gibi alanlar da ücretsiz keşif, ücretsiz çözüm ortağı, ücretsiz projelendirme gibi bu sektörde hiçbir firmanın sunamadığı desteği siz müşterilerimize sağlıyoruz.

Çelik çekme kat, asma kat, çelik yapı işlerimizi proje ve tekliflerimiz de belirttiğimiz kaliteli çelik konstrüksiyon malzemesinden hiçbir zaman ödün vermiyor bu sektörün bu şartlarda çalışma prensipli ilk firmalardan olduğumuzu düşünüyoruz.